Aktualności

Zabawa na 102!
4 lutego 2012

Wraz z początkiem karnawału członkowie naszego zespołu gorączkowo szykują się do zorganizowania hucznego balu. Aby wszystko się udało, bierzemy sprawy w swoje ręce i stajemy się: kucharzami, kelnerami, dekoratorami, zaopatrzeniowcami, każdy z nas ma przydzielone obowiązki. Kiedy wszystko jest gotowe, nadchodzi czas zabawy, oczywiście do rana, a następnego dnia czaka nas. wielkie sprzątanie!Koncerty kolędowe 2012

Anieli w niebie śpiewają,
Bogu cześć, chwałę oddają.
Wesele opowiadają,
wszemu światu znać dawają: kolęda!


15 stycznia wykonaliśmy koncert charytatywny w sąsiednich Bobrownikach w niedawno wybudowanym kościele p. w. św. Wawrzyńca. Zebrane po występie środki zostały przekazane na rewitalizację starego drewnianego kościółka, wznoszącego się nieopodal nowej świątyni. Cieszymy się, że mogliśmy mieć udział w dziele ratowania tego bezcennego obiektu.
22 stycznia naszych koncertów kolędowych mogli wysłuchać mieszkańcy Dąbrowy Górniczej oraz Sączowa. Jak co roku pięknym słowem ubogacili nasz występ Joanna Bochynek i Feliks Sokoła.


Okręgowy Koncert Kolędowy
6 stycznia 2012

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu piekarskich chórów zabrzmiały w tym roku w naszej rodzimej parafii p. w. św. Piotra i Pawła w Brzozowicach - Kamieniu. Wszystkie zespoły wraz z Orkiestrą ZG Piekary gościł tamtejszy proboszcz, ks. Ludwik Kieras.
Jak zawsze chóry starają się na tę okazję zaprezentować wyjątkowe pieśni bożonarodzeniowe. Polonia Harmonia wykonała m.in. tradycyjną kolędę "Jezus malusieńki", a poruszającą partię solową wykonała Jolanta Lubojańska - Kopydłowska.Dni Polskie w Czechach
25 listopada 2011

Z końcem listopada w Kromeriżu, partnerskim mieście Piekar Śl., odbyły się Dni Polskie organizowane przez europosłankę Olgę Sehnalovą. W ramach festiwalu miało miejsce wiele wydarzeń mających przybliżyć naszym sąsiadom polską kulturę. Były to m.in. projekcje polskich filmów, takich jak "Człowiek z żelaza", "Ogniem i mieczem", występ Grupy MoCarta,, warsztaty plastyczne, pokazy dla dzieci, wystawy fotograficzne.
Chór Polonia Harmonia został zaproszony do udziału w Dniach Polskich. Czeskiej społeczności zaprezentowaliśmy koncert śląskich pieśni ludowych. Mamy nadzieję, że to nie nasza ostatnia wizyta w tym pięknym mieście.Wadowice
Bukowina Tatrzańska

23 - 25 września 2011

Pierwszego dnia jesieni nasz chór zawitał do Wadowic, gdzie odwiedziliśmy miejsca związane z życiem bł. Jana Pawła II. Spacer po mieście zakończyła oczywiście wizyta w cukierni. Po zjedzeniu pysznych kremówek pojechaliśmy pod samiuśkie Tatry do malowniczej Bukowiny Tatrzańskiej. Po ciężkiej pracy związanej z przygotowaniami do festiwalu "Magnificat" należało nam się trochę relaksu w ciepłych wodach tamtejszych term. Zdobycie pierwszego miejsca świętowaliśmy przy ognisku w góralskiej chacie tańcząc do dźwięków ludowej muzyki i zajadając regionalne smakołyki, które serwowała nasza gospodyni. W niedzielny poranek zaśpiewaliśmy na Mszy Św. w pobliskim kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.Magnificat
17 września 2011

Zwycięstwo!
Chór Polonia Harmonia wyśpiewał pierwsze miejsce na X Festiwalu Pieśni Maryjnych "Magnificat" . W kategorii chórów mieszanych razem z nami na najwyższym podium znalazły się ex aequo chór im. J. Słowackiego z Radlina oraz Bazylica Cantans z Częstochowy.
Organizatorami finału byli: Śląski Związek Chórów i Orkiestr z siedzibą w Katowicach, Parafia Najświętszej Marii Panny w Piekarach Śląskich oraz Urząd Miasta Piekary Śląskie. Rozpiera nas duma, że jeden z pucharów zostanie w naszym mieście, gdyż byliśmy jedynym zespołem z Piekar Śl., który wziął udział w festiwalu. Ogromnie cieszymy się, że zostaliśmy wyróżnieni na tle tak znakomitych chórów, jakie prezentowały się w konkursie.
Patronat honorowy festiwalu objęli metropolita katowicki, abp Damian Zimoń oraz Prezydent Miasta Piekary Śląskie Stanisław Korfanty.Lato Kwiatów w Otmuchowie
1 - 3 lipca 2011

Dzięki zaproszeniu chóru Talis Cantus z Otmuchowa mieliśmy przyjemność uczestniczyć w XXXIX edycji Lata Kwiatów - największej w Polsce kwitnącej imprezie.
Wykonaliśmy dwa koncerty świeckie: na otmuchowskim rynku oraz w pobliskich Piotrowicach Nyskich, tym razem w ramach Polsko-Czeskiego Festiwalu Kultury Ludowej Otmuchów - Vidnawa 2011, gdzie na scenie prezentowały się także zespoły folklorystyczne z Ukrainy, Rumunii i Węgier. Ponadto zadbaliśmy o oprawę muzyczną niedzielnej Mszy św. w barokowym kościele p. w. św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego.
Po naszych występach wysłuchaliśmy przepięknego koncertu chóru Talis Cantus zatytułowanego "Muzyczny bukiet dla Jana Pawła II". Wieczorem natomiast był czas na zasłużony odpoczynek nad brzegiem jeziora w towarzystwie naszych gospodarzy. Mieliśmy też okazję podziwiać wystawy przygotowane przez pobliski zamek: kwiaty, minerały oraz twórczość artystów inspirowaną motywem kwiatów: rękodzieło ludowe, obrazy, rzeźby.
Wyjazd był niezwykle udany, a to za sprawą członków otmuchowskiego chóru, którzy bardzo ciepło nas przyjęli. Publiczność również dopisała, pomimo deszczowej aury mogliśmy liczyć na zagorzałych miłośników Lata Kwiatów.50 - lecie kapłaństwa ks. Tadeusza Strzelczyka
12 czerwca 2011

Proboszcz parafii p. w. Wszystkich Świętych w Siemonii - ks. Tadeusz Strzelczyk obchodził w tym roku wyjątkowy jubileusz 50 - lecia posługi kapłańskiej. Z tej okazji odbyła się uroczysta suma w jego intencji, podczas której o oprawę muzyczną dbał nasz chór.
Po Mszy Św. zaśpiewaliśmy krótki koncert pieśni sakralnych, który zakończyliśmy przewrotnie piosenką z repertuaru Kabaretu Starszych Panów - ze specjalną dedykacją dla księdza proboszcza - "Piosenka jest dobra na wszystko"!
Wraz z najlepszymi życzeniami dla księdza Jubilata niech popłyną podziękowania za ciepłe przyjęcie i ciekawe opowieści ze swojego życia, którymi nas raczył.Eliminacje do "Magnificat"
11 czerwca 2011

Wiele godzin prób, setki prześpiewanych nut, mała trema przed występem, ale udało się! Przeszliśmy z pozytywnym wynikiem eliminacje do Festiwalu Pieśni Maryjnych "Magnificat". Oczywiście nie spoczniemy na laurach, finał tego prestiżowego konkursu odbędzie się 17 września w piekarskiej Bazylice, więc po wakacjach bierzemy się ostro do pracy! Już teraz zapowiada się piękny finałowy koncert w wykonaniu najlepszych chórów w regionie.XIV Trojok Śląski - Opava
5 czerwca 2011

Inauguracja XIX edycji Trojoka odbyła się w Teatrze Śląskim w czeskiej Opavie. Zasłużonym dla muzyki postaciom wręczano tam statuetki im. Stanisława Moniuszki - nagrodę nadawaną corocznie przez władze Województwa Śląskiego. W koncercie inauguracyjnym brały udział zarówno chóry z Polski, jak i Czech. My również prezentowaliśmy się na deskach teatru naszych południowych sąsiadów śpiewając - jak przystało na chór ze Śląska - utwory ludowe z naszego regionu.
W popołudniowym koncercie w Stebořicach występowaliśmy u boku dwóch czeskich chórów: miejscowego pod dyrekcją Karela Kostery oraz dziecięcego chóru z Ostrawy.
Pozdrawiamy naszych sąsiadów z południa i do zobaczenia za rok!Ślub Basi i Michała
4 czerwca 2011

Tego słonecznego czerwcowego dnia w związek małżeński wstępowała nasza chórzystka Basia Frącek.Za pyszne weselne ciasto odwdzięczyliśmy się najlepiej, jak umiemy - śpiewem podczas uroczystości zaślubin w piekarskiej Bazylice.
Nowożeńcom życzymy, aby czerpali samą radość z odkrywania piękna małżeństwa oraz satysfakcji z budowania udanego przymierza dwóch kochających się osób.
Wszystkiego najlepszego!!!Sprowadzenie relikwii błogosławionego
3 kwietnia 2011

W parafii p. w. św. Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionego Edmunda Bojanowskiego - założyciela największego w Polsce zgromadzenia żeńskiego Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Wielkim zaszczytem było dla nas przyczynienie się do nadania uroczystego charakteru Mszy Św. sprawowanej na tę okoliczność.Wizyta w Muzeum Chleba
5 marca 2011

Bardzo przyjemnym dla nas wydarzeniem był koncert w Muzeum Chleba w pobliskim Radzionkowie. Nasz występ, podczas którego prezentowaliśmy śląski repertuar, uatrakcyjnił spotkanie grupy mieszkańców Rozbarku - jednej z dzielnic Bytomia. Celem spotkania było rozpropagowanie pomysłu stworzenia "mieszkania rozbarskiego" - miejsca spotkań oraz wydarzeń kulturalnych.
Po koncercie sam założyciel muzeum - Piotr Mankiewicz oprowadził nas po salach pełnych starych sprzętów i wspomnień, a wtedy okazało się, że niejeden eksponat miał swoje miejsce kiedyś i w naszych domach. Było też coś dla ciała - pyszny tradycyjny krupniok smakował wyśmienicie z bułkami, które sami upiekliśmy. Polecamy Muzeum Chleba wszystkim, którzy lubią wyjątkowe miejsca tworzone z pasją!Koncerty kolędowe 2011

Śliczna Dziecino, jedyne pieszczoty,
celu naszego kochania!
Któż dodać nam może większej ochoty
do niniejszego śpiewania?


W tym roku z koncertami zawitaliśmy do Łabęd oraz Dobieszowic, a ostatni nasz występ odbył się w naszej rodzimej parafii w Brzozowicach - Kamieniu. Podczas koncertów prezentowaliśmy kolędy i pastorałki pochodzące z naszej płyty kompaktowej. Ubogaciliśmy jednak ten repertuar o kilka nowych utworów, m.in. pastorałkę w góralskim charakterze Zagrały fulorki, która została przez publiczność bardzo żywo przyjęta. Staropolskie teksty kantyczek, recytowane przez naszych chórzystów, nadały kolędowym koncertom wyjątkowy nastrój.Okręgowy koncert kolędowy
6 stycznia 2011

Zaśpiewajmy wszyscy razem
Jezusowi w stajeneczce.
Zaśpiewajmy jak najpiękniej
Naszej Świętej Panieneczce.


Okres kolędowy rozpoczęliśmy wraz z innymi piekarskimi śpiewakami okręgowym koncertem, który miał miejsce 6 stycznia w Dąbrówce Wielkiej w kościele p.w. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych. Swoje najpiękniejsze bożonarodzeniowe pieśni prezentowały chóry: im. Dąbrówki - gospodarz koncertu, następnie chór Halka, im. św. Cecylii oraz Polonia Harmonia. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem utworu: Serca ludzkie się radują, chórom towarzyszyła tradycyjnie Orkiestra ZG Piekary-Julian.Msza prymicyjna
9 maja 2010

Wielkim zaszczytem dla naszego chóru było zaproszenie do uświetnienia Mszy św. prymicyjnej ks. Mateusza Pietruszki, którą celebrował w swojej rodzinnej parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śl. Dla Polonii Harmonii, mimo prawie 100-lecia działalności, była to pierwsza taka uroczystość. Nowowyświęconemu księdzu życzymy, aby słowa, które wybrał za motto : "Nie miłujcie słowem i językiem, ale czynem i prawdą" wskazywały mu właściwą drogę wśród krętych ścieżek życia.100 - lecie Związku Śląskich Kół Śpiewaczych
3 maja 2010

"Cały Śląsk gra i śpiewa" - to tytuł koncertu, który odbył się w szarlejskiej świątyni p.w. Trójcy Świętej. Zorganizowany on został z okazji 100 - lecia powstania Związku Śląskich Kół Śpiewaczych, który obecnie - od ubiegłego roku - nosi nazwę Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Po stu latach, mimo rozmaitych historycznych zawieruch, w naszym regionie chóry dalej prężnie działają i wciąż grają orkiestry dęte. W jubileuszowym koncercie wzięły udział 4 piekarskie chóry: im. Dąbrówki, im. św. Cecylii, Halka oraz Polonia Harmonia. Na tę okazję połączone zespoły wraz z Górniczą Orkiestrą Dętą Piekary - Julian przygotowały dwa utwory Ignaza Reimanna: "Litanię Loretańską" i "Regina Coeli". Nasz chór również przygotował wyjątkowy repertuar, swoje premierowe wykonanie miał utwór Vytautasa Miškinisa Cantate Domino. Radosne wykonanie pieśni słuchacze przyjęli z entuzjazmem. Jako członkowie Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr życzymy sobie wzajemnie kolejnych pokoleń Ślązaków, których pasją będzie muzyka, a śpiew chóralny w szczególności.Opava
11 kwietnia 2010

W kwietniową niedzielę koncertowaliśmy w Republice Czeskiej. Byliśmy tam gośćmi ks. Marcina Kierasa, który pochodzi z … Radzionkowa, a obecnie jest proboszczem w Opavie i Litultovicach. Odprawił więc w swoich dwóch parafiach Msze św., które ubogacaliśmy naszym śpiewem. Wykonaliśmy także krótki koncert pieśni religijnych po każdej z nich. Pobyt chóru u południowych sąsiadów zbiegł się w czasie z narodową żałobą w Polsce, spowodowaną katastrofą rządowego samolotu, która miał miejsce dzień wcześniej. Wraz z ks. Marcinem modliliśmy się za tragicznie zmarłych. Podczas kazania proboszcz poruszył nasze serca informacją, że na Hradczanach w tym dniu powiewają dwie flagi - czeska i polska. Ten wyraz wielkiej solidarności i szacunku był dla nas, Polaków, niezwykle znaczący. W związku z tym szczególnym czasem, oprawa muzyczna Mszy św. przyjęła też wyjątkowy charakter: refleksyjny, spokojny, a nasz nabożny śpiew był także prośbą o wieczny odpoczynek dla zmarłych.Koncert imieninowy dla prof. Aleksandra Sieronia
6 marca 2010

Wielką przyjemnością było dla nas obdarowanie wybitnej postaci imieninowym upominkiem w postaci naszego występu. Ów solenizantem, dla którego śpiewaliśmy, był profesor medycyny, szanowany lekarz i utytułowany naukowiec, Aleksander Sieroń. Szanownego Gospodarza zabraliśmy w muzyczną podróż po zakątkach Europy, śpiewając jej największe przeboje, m.in. hiszpańską opowieść "Cielito Lindo", czy włoską piosenkę o góralce "La Montanara". Na ukochany Śląsk powróciliśmy dzięki ludowym melodiom: "Gdybym to ja miała" i "Zachodzi słoneczko". Na zakończenie koncertu wisienką na imieninowym torcie od naszego chóru dla Solenizanta był utwór z dedykacją, z prawdziwym, wartym zapamiętania przesłaniem: "Piosenka jest dobra na wszystko". Panu profesorowi Aleksandrowi Sieroniowi składamy najszczersze życzenia zdrowia, sił i chęci do dalszej pracy oraz wielu uśmiechów osób, którym jest bliski.Koncert dla seniorek
25 lutego 2010

Zakres aktywności naszych śpiewaków jest bardzo szeroki. Często podejmujemy się różnych działań, które wykraczają poza sztampowe występy zespołu. I tak już po raz drugi kilkoro młodych chórzystów zaśpiewało dla pensjonariuszek Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego dla Przewlekle Chorych Zgromadzenia Służebnic N.S.J. w Bytomiu, w którym pracuje nasza chórzystka, Basia Wiśniewska. Niezwykle ciepłe przyjęcie naszych słuchaczek, które razem z nami śpiewały znane melodie śląskie oraz kolędy, sprawiają, że chcemy tam wracać z piosenką, dobrym słowem i uśmiechem.Koncert kolędowy w Bytomiu
17 stycznia 2010

Przepiękne kolędy i pastorałki w wykonaniu naszego chóru rozbrzmiewały w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu, nad którym opiekę sprawują ojcowie z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Zadbaliśmy o oprawę muzyczną wieczornej Mszy św., a następnie wykonaliśmy koncert pieśni bożonarodzeniowych, przeplatany tekstami dawnych kantyczek. Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć m.in. naszych solistów: Jolantę Lubojańską - Kopydłowską, która wykonywała "Pastorałkę góralską", czy Aleksandra Pacha w kolędzie "Pospieszcie pastuszki".Okręgowy koncert kolędowy
10 stycznia 2010

Gospodarzem tegorocznego koncertu chórów i orkiestry Okręgu Piekarskiego PZChiO była parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach. Inauguracją koncertu był wspólny występ wszystkich artystów - w ten mroźny wieczór rozbrzmiały wzruszające kolędy i radosne pastorałki. Na koncercie po raz pierwszy prezentował się przed publicznością nowopowstały chór brzeziński, którego lokalna publiczność przyjęła szczerymi oklaskami. Okręgowy koncert kolęd zbiegł się w czasie z 18 finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wierzymy, że nasze występy poruszyły serca publiczności, przez co stała się ona bardziej wrażliwa w ten świąteczny czas i wspomogła wielkie dzieło Jurka Owsiaka.Ślub w Panewnikach
29 grudnia 2009

Ten grudniowy dzień był szczególny dla jednej z naszych dawnych chórzystek, Bożeny Bloch, gdyż przed ołtarzem wypowiedziała wraz ze swoim wybrankiem sakramentalne "tak" . Było nam miło zaśpiewać na jej ślubie, który miał miejsce w zasypanej białym puchem Bazylice w Pniewnikach. Młodej Parze życzymy samych miodowych dni, aby przeszła przez życie z uśmiechem na ustach, szacunkiem i wzajemnym zrozumieniem."W grudniu na Rozbarku"
17 grudnia 2009

Członkowie naszego chóru wzięli udział w corocznej imprezie "W grudniu na Rozbarku - dawniej i dziś" organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 6 w Bytomiu. Pomysłodawczynią występu była nasza chórzystka, Joasia Bochynek, która uczy w tamtejszej szkole. Utworzony z kilku śpiewaków minichórek zaprezentował krótki koncert śląskich pieśni. Dzieci były zdumione widokiem prawdziwych górników i Ślązaczek, szczególnie, że wśród nich była "ich pani". Uczniowie bytomskiej szóstki pięknie opowiadali o rozbarskich tradycjach, przygotowali także kiermasz bożonarodzeniowy, a sporą popularnością cieszyła się kawiarenka z "maszketami", przygotowanymi przez rodziców. My również próbowaliśmy - prawdziwe pyszności!Spotkanie opłatkowe Izby Rzemieślniczej w Zabrzu
16 grudnia 2009

Chór nasz został zaproszony do uświetnienia spotkania opłatkowego członków gliwickiej Izby Przemysłowo-Handlowej O/Zabrze z Panią Prezydent Miasta Małgorzatą Mańką - Szulik. Mamy nadzieję, że wyśpiewanymi nutami udało nam się wprowadzić zacnych gości w nastrój radości i pokoju oraz nastroić ich pozytywnie na nadchodzący magiczny czas.Niech żyje nam górniczy stan - Barbórka 2009
4 grudnia 2009

Uroczysta piekarska Suma barbórkowa odbyła się tego roku przed obrazem Matki Boskiej Piekarskiej w Bazylice NMP. Jak zawsze obecni byli przedstawiciele dyrekcji Z. G. Piekary oraz władze miasta, wraz z prezydentem Stanisławem Korfantym na czele. Chór Polonia Harmonia, stojąc przy ołtarzu w otoczeniu licznych pocztów sztandarowych, zapewnił oprawę muzyczną Mszy Św. Od kilku już lat zaprzyjaźniony z naszym chórem ks. proboszcz z parafii w Dobieszowicach zaprasza nas na Mszę barbórkową do swojego kościoła. I tym razem skorzystaliśmy z jego zaproszenia i uświetniliśmy także tamtejszą Mszę Św. odprawianą w intencji górników. Po oficjalnej części dnia był również czas na wspólne świąteczne biesiadowanie, gdyż jesteśmy chórem górniczym, więc Barbórka to również nasze święto. Wszystkim górnikom i sobie życzymy na cały nadchodzący rok Szczęść Boże!Święto św. Cecylii
22 listopada 2009

Tradycyjnie już corocznie w listopadową niedzielę Zarząd Okręgu Piekarskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr organizuje koncert, w którym prezentują się piekarskie chóry wraz z Orkiestrą Dętą "Piekary-Julian" na okoliczność święta św. Cecylii,
patronki muzyki i śpiewu kościelnego. W ten sposób artyści pragną wyrazić podziękowanie za cały rok opieki nad nimi. Tym razem koncert odbył się w samym sercu Piekar Śl., mianowicie w Bazylice NMP, w związku z obchodzonym tam 350-leciem kultu maryjnego na Śląsku. Wszystkie zespoły raczyły publiczność najpiękniejszymi utworami ze swoich repertuarów. Nasz chór zaprezentował przed Cudownym Obrazem pieśni maryjne, m. in. włoski utwór "Maria Lassu".
Na koniec wszystkie chóry zabrzmiały razem w uroczystym i radosnym "Alleluja", które publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.Święty Krzyż i Góry Świętokrzyskie
3 - 4 października 2009

W pierwszą niedzielę października w Klasztorze Ojców Oblatów na Św. Krzyżu miał miejsce IV Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych, który rozpoczął się uroczystą Sumą. Nasz chór zadbał o oprawę muzyczną tej Mszy Św. Wyróżnieniem dla nas było zainaugurowanie przeglądu krótkim koncertem muzyki sakralnej, o który poprosili nas organizatorzy. Nasze śląskie stroje budziły nie lada zainteresowanie na świętokrzyskiej ziemi wśród pielgrzymów, a także innych zespołów biorących udział w festiwalu. Po koncercie zwiedzaliśmy sanktuarium, po którym oprowadzał nas przemiły nowicjusz, jak się okazało, także ze Śląska. Podczas tego wyjazdu podziwialiśmy krajobraz Gór Świętokrzyskich z wysokiej wieży zamku w Chęcinach, gdzie łapaliśmy ciepłe promienie jesiennego słońca, bo zaraz potem czekała nas wyprawa do ciemnych i wilgotnych wnętrz Jaskini Raj. Zawitaliśmy również do Opactwa Cystersów w Jędrzejowie, obecnie sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka, w którym znajduje się relikwiarz tego kronikarza.I Charytatywny Koncert Fundacji Rodzin Górniczych
20 września 2009

Zorganizowanemu z rozmachem koncertowi na rzecz rodzin zmarłych górników patronował Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk. Artystów gościło Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach. Nasz chór został poproszony o rozpoczęcie owej dobroczynnej imprezy. Prócz tradycyjnych pieśni śląskich, których nie mogło tu zabraknąć, w naszym programie znalazły się także rytmy włoskie, hiszpańskie oraz kubańskie. Podczas koncertu można było podziwiać niezwykły kunszt Marii Meyer, artystki Teatru Rozrywki w Chorzowie, która wcielała się w postać Hanki Ordonówny i śpiewała jej niezapomniane piosenki.
Utwory operowe, operetkowe i musicalowe prezentowała z kolei Żeńska Orkiestra Salonowa KHW S.A. KWK Staszic z towarzyszeniem solistów oraz znakomitego akordeonisty Marcina Wyrostka. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym koncercie i dzielić scenę z tak wybitnymi artystami.Obchody Roku Wojciecha Korfantego w Piekarach Śląskich
17 września 2009

U stóp górującego nad naszym miastem Kopca Wyzwolenia nasz chór wziął udział w obchodach Roku Wojciecha Korfantego, wielkiego działacza Górnego Śląska. Najważniejszym momentem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej przywódcy III Powstania Śląskiego. Rangę spotkania podnosiła obecność wielu znamienitych gości, m. in.: Krystyny Bochenek - Marszałek Senatu RP, czy Jerzego Polaczka - Posła na Sejm RP. Polonia Harmonia na tę okazję przygotowała wiązankę pieśni "Szlakiem Powstańców Śląskich", a także zaprezentowała znane melodie naszej małej ojczyzny. Po części oficjalnej czekała na nas pyszna grochówka, a posiłek umilały śpiewy harcerzy przy ognisku.
Koncerty we Włoszech
20 - 27 czerwca 2009

Tego roku jako miejsce naszych zagranicznych koncertów wybraliśmy Włochy. Zatrzymaliśmy się w nadmorskim kurorcie Bibione, znanym już części naszych śpiewaków z wojaży zespołu sprzed kilkunastu lat. Pierwszy dzień pobytu przeznaczyliśmy na zwiedzanie okolicy. Miasteczko tętniące życiem z mnóstwem kawiarenek serwujących lody o fantazyjnych smakach, długie plaże nie zalane jeszcze natłokiem turystów, ale ciepłymi promieniami czerwcowego słońca, całkowicie spełniały nasze oczekiwania. Tam najchętniej spędzaliśmy swój wolny czas zażywając kąpieli w Adriatyku. W niedzielny poranek w pobliskiej miejscowości Portogruaro odbyły się nasze występy. W Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej uczestniczyliśmy we Mszy św. ubogacając ją naszym śpiewem, a następnie wykonaliśmy koncert muzyki sakralnej. Na tę okazję w naszym repertuarze znalazły się także utwory w języku włoskim i wzbudziły szczery entuzjazm słuchaczy, ale wielkie wzruszenie wywołała Czarna Madonna, popularyzowana we Włoszech przez naszego Papieża - Polaka. Po strawie dla duszy, ojcowie franciszkanie opiekujący się sanktuarium zadbali o strawę dla ciała, częstując nas miejscowymi przysmakami. Podczas naszego pobytu w Italii zwiedziliśmy również Wenecję. Zobaczyliśmy tam Bazylikę św. Marka - patrona miasta - gdzie złożone są relikwie tego ewangelisty. Później wraz z tłumem turystów maszerowaliśmy ochoczo wąskimi weneckimi uliczkami, przechodząc co chwila przez łukowate mosty, pod którymi przepływały liczne gondole, a gondolierzy w swych słomkowych kapeluszach schylali głowy i nucili przy tym "O sole mio..." Mieszkańcy i wakacyjni goście Bibione mogli usłyszeć chór POLONIA HARMONIA na ostatnim naszym włoskim koncercie - tym razem muzyki świeckiej, który miał miejsce w Hotelu Santo Stefano. Na ten wyjątkowy wieczór nasze uzdolnione językowo chórzystki - Małgosia Toth i Joanna Bochynek - przygotowały w języku włoskim opowiadający o naszym zespole i repertuarze tekst, który ubogacił prezentowane przez nas pieśni. Charakter koncertu - także ze względu na zebraną publiczność - był międzynarodowy. Obok utworów śląskich znalazły się również melodie hiszpańskie, kubańskie, greckie i oczywiście włoskie. Po gromkich oklaskach i wielu bisach oraz po poczęstunku przygotowanym przez dyrekcję hotelu, nastąpiła druga, nieprzewidziana i zupełnie spontaniczna część koncertu. Miała miejsce przy pobliskiej fontannie, gdzie mimo już nocnej pory z entuzjazmem wyśpiewywaliśmy śląskie pieśni, a słuchaczy wcale nie było mniej, niż w sali hotelu. Życzmy sobie jeszcze wielu takich wyjątkowych chwil, czy to w Bibione,czy w Piekarach Śląskich i kto wie, gdzie jeszcze? ...17 maja 2009

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wojkowicach-Żychcicach obchodziła jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Nasz chór już kilkakrotnie uświetniał swoim śpiewem odbywające się tam ważne uroczystości, także i teraz poproszono nas o oprawę muzyczną świątecznej sumy. Dla zebranych wiernych, jeszcze przed Mszą św., młodzież z pobliskiego liceum przedstawiła historię parafii, a swoje słowa ubogaciła wyświetlając archiwalne fotografie m.in. z czasów budowy kościoła. Na uroczystej sumie celebrowanej przez ks. Biskupa Piotra Skuchę zjawiło się wielu gości, obecni byli burmistrz gminy oraz dawni wikariusze. Obchody jubileuszowe parafii w Żychcicach zbiegły się w tym samym dniu z urodzinami naszej Pani dyrygent, Iwony Melson, a warto też wspomnieć, że kilka dni wcześniej świętowaliśmy dwudziestą rocznicę jej pracy z naszym chórem. Życzymy jej więc na kolejne lata takiego zapału i energii, jakimi dziś emanuje. Wszystkiego najlepszego!3 maja 2009

Główne obchody trzeciomajowego święta w Piekarach Śl. odbywają się każdego roku u stóp
Kopca Wyzwolenia wzniesionego na skraju miasta. Tradycyjnie przy dźwięku werbli liczne delegacje składały wiązanki biało - czerwonych kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstańców śląskich. Następnie zaś, w atmosferze skupienia i refleksji, została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny. Nasz chór podczas Eucharystii wykonywał pieśni maryjne, a także utwory patriotyczne. Jednym z nich była "Moja piosnka" ze wzruszającym tekstem C. K. Norwida opowiadającym o tęsknocie za ukochaną ojczyzną. Mszę św. uświetniała także Górnicza Orkiestra Dęta"Andaluzja".
Już po oficjalnych uroczystościach 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla uczestników obchodów wykonaliśmy wraz z orkiestrą krótki koncert śląskich utworów ludowych.25 kwietnia 2009

W ostatnią sobotę kwietnia świętowano uroczystość 100 - lecia istnienia Miejskiej Szkoły Podstawowej Nr 13 w Piekarach Śl. Z tej okazji podczas Mszy św. odprawianej w kościele
p. w. św. Piotra i Pawła został poświęcony nowy sztandar szkoły. Późniejsze uroczystości odbywały się już samym budynku szkolnym, gdzie przed zaproszonymi gośćmi, w starannie przygotowanym programie, prezentowali się mali artyści. My z kolei na prośbę Pani Dyrektor Beaty Sikorskiej wykonaliśmy wiązankę pieśni powstańczych oraz "Rotę". W obchodach wzięło udział wielu szacownych gości, obecny był Prezydent Miasta Piekary Śl. Stanisław Korfanty. Jubilatka otrzymała także listy gratulacyjne min. od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, czy eurodeputowanej Genowefy Grabowskiej. Szkole życzymy następnych jubileuszy, a jej wychowankom wielu sukcesów.Koncerty w Poznaniu
27 lutego - 1 marca 2009r.

Na przełomie lutego i marca po raz kolejny spotkaliśmy się z Chórem Męskim "Arion" z Poznania, który w 2008 r. gościł w Piekarach Śl. w ramach III Barbórkowych Spotkań Chóralnych. Tym razem to my zostaliśmy zaproszeni do ich rodzinnego miasta. W programie przewidziano oczywiście koncerty, ale także zwiedzanie stolicy Wielkopolski. Gospodarze pokazali nam Ostrów Tumski, gdzie obecnie prowadzone są badania wykopaliskowe mające na celu odnalezienie jednego z grodów Piastów. Zobaczyliśmy Bazylikę archikatedralną p. w.świętych apostołów Piotra i Pawła, do której przylega 12 kaplic, a w jednej z nich znajduje się sarkofag kryjący szczątki Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Wstąpiliśmy również do poznańskiej Fary, czyli Kościoła p. w. św. Stanisława Biskupa
i Męczennika, zaliczanej do najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce. W programie znalazły się także słynne koziołki i muzeum instrumentów muzycznych, które w swoich zbiorach posiada eksponaty z całego świata, a gdzie szczególnie ciekawe były te, pochodzące z Czarnego Lądu. Nasz koncert odbył się w wyjątkowym miejscu -Zamku Cesarskim, wybudowanym z wielkim rozmachem na początku XX w. przez władze pruskie, jako rezydencja cesarza Wilhelma II. Dziś w tym miejscu mieści się Centrum Kultury "Zamek". Na początek w kilku pieśniach zaprezentował się nasz gospodarz, Chór Męski "Arion", natomiast dalsza część występu należała do "Polonii Harmonii". Publiczność przywitaliśmy śląskimi melodiami,
ale wykonaliśmy także utwory z innych krajów. Dalszy ciąg śpiewów, już mniej oficjalnych, miał miejsce podczas wspólnego biesiadowania, na które zaprosili nas gospodarze. Następnego dnia, w niedzielne przedpołudnie, już na zakończenie naszych występów, daliśmy koncert muzyki sakralnej w kościele św. Marcina w pobliskim Skórzewie, zadbaliśmy także o oprawę muzyczną Mszy św.
Naszym przyjaciołom z Poznania dziękujemy za zaproszenie i zaangażowanie w zorganizowanie naszego pobytu. Cieszymy się, że ta wieloletnia znajomość wciąż trwa i oby tak było nadal.Minikoncert dla seniorek
29 stycznia 2009r.

Z inicjatywy naszej chórzystki Basi, która na co dzień pracuje w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym dla Przewlekle Chorych Zgromadzenia Służebnic N.S.J. w Bytomiu, kilkoro młodych śpiewaków POLONII HARMONII wykonało dla przebywających tam pensjonariuszek minikoncert, na który składały się utwory kolędowe oraz pieśni śląskie. Występ odbył się w niezwykle miłej i ciepłej atmosferze. Nasze serca rozradowały się tym bardziej, że widzieliśmy mokre od łez oczy poniektórych naszych słuchaczek, a po występie słyszeliśmy, jak podśpiewywały wykonywane przez nas melodie.KOLĘDOWANIE 2008/2009

Pierwsze w tym roku kolędy zaśpiewaliśmy wkrótce po Świętach Bożego Narodzenia, tj. 28 grudnia 2008 roku. Chór uświetnił swoim śpiewem Mszę św. w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej, a zaraz po niej wykonał koncert kolęd i pastorałek. Zaproszenie przyjęliśmy od proboszcza tamtejszej parafii ks. Krzysztofa Majcherczyka oraz ks. Józefa Handerka, który w tym dniu głosił kazanie i zbierał ofiary na budowę nowego kościoła w Sosnowcu. Chór swoim koncertem wspomógł ks. Józefa w tym wielkim i trudnym przedsięwzięciu. Życzymy mu wytrwałości w realizacji celu, do którego został wyznaczony


W Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli 6 stycznia, śpiewaliśmy w kościele p. w. św. Jacka dla publiczności w Bytomiu. Mimo siarczystego mrozu na zewnątrz, słuchaczy przybyło sporo.Zadbaliśmy o oprawę muzyczną Mszy św., a następnie wykonaliśmy koncert kolęd, które przeplatane były tekstami staropolskich kantyczek opowiadających o przyjściu małego Jezuska na świat. Recytowali je nasi śpiewacy: Joanna Bochynek i Feliks Sokoła. Oprócz tradycyjnych kolęd nasz zespół wykonał także przepiękne pastorałki, m.in. nastrojową: "Niemowlątko na słomie", czy niezwykle zabawną: "W Dzień Bożego Narodzenia", gdzie w kolejnych zwrotkach wyliczane są ptaszki składające hołd małemu Dzieciątku.

Na zakończenie okresu kolędowego zostaliśmy zaproszeni do Wojkowic - Żychcic, by ubogacić pieśniami bożonarodzeniowymi niedzielną sumę w kościele Wniebowzięcia NMP, podczas której biskup diecezji sosnowieckiej dokonał poświęcenia nowego ołtarza.W ramach tej uroczystości chór wykonał również krótki koncert kolędowy dla wiernych, którzy obchodzą w tym roku 100-lecie swojej parafii.

Okręgowy koncert kolędowy
4 stycznia 2009 r.

Tradycyjnie już na początku roku wszystkie piekarskie chóry spotykają się,by wspólnie kolędować. Tym razem taki koncert odbył się w kościele p. w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze. Jako pierwsi swoje najpiękniejsze pieśni o Bożym Narodzeniu prezentowali gospodarze,
czyli Chór Halka, następnie wystąpiły: Cantores Familiae, Chór im. św. Cecylii, im św. Barbary,
im. Dąbrówki oraz jako ostatni Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia. Kolędy a cappella przeplatane były świątecznymi utworami w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej Piekary Julian. Każdy z chórów pragnie zaprezentować się jak najlepiej przed publicznością, która ma okazję porównać poziom artystyczny wszystkich zespołów, dlatego dyrygenci wybierają na ten kolędowy wieczór najpiękniejsze, a często wyjątkowe utwory. Ważny moment stanowi także rozpoczęcie koncertu oraz jego finał, gdy wszyscy śpiewacy stają przed ołtarzem ramię w ramię, by wybrane utwory wykonać wspólnie. Tym razem premierową prezentację miała żywiołowa kolęda K.M. Prosnaka "Coś się dzieje", specjalnie przygotowana na ten wieczór.
Na koniec również publiczność została zaproszona do wspólnego śpiewania i w ten sposób wszystkich zebranych w kościele połączyły staropolskie bożonarodzeniowe melodie.Hej, kolęda, kolęda!